School Staff

ADMINISTRATION

Stacey Walter, Principal

Dr. Jonathan Goodman, Assistant Principal

Ann Boykin, School Counselor

Curtis Williams, Director of Transportation

Kelli Sanders, Literacy Coach

Cynthia Tucker,Power School Coordinator

 

 

CLERICAL STAFF

Alicia Batts, Front Office Secretary

Jessica Wise

RESOURCE OFFICER

Deputy Chief Regina Gatling

 

HEALTHROOM

Lynn Wallace, Nurse

Mary Bunch, Nurse

 

CUSTODIAL STAFF

Eugene Anderson, Supervisor

JB Davis

Joyce Davis

Pat Rice

Terrence Rivers

CAFETERIA STAFF

Karen Jackson, Food Service Manager

Ann Agnew, Food Service Assistant

Ms. Annette McMillan-Food Service Manager

Ms. Emma Toomer-Food Service Operator/Cashier

Ms. Becky Zissett-Food Service Operator/Cashier

Ms. Addrine McMillan- Food Service Operator/Cashier

Ms. Mary Davis- Food Service Operator/Cashier

Ms. Sarah Brabham-Food Service Operator

Ms. Lerline Ransom-Food Service Operator

Ms.  Shirley Salley-Food Service Operator

Ms. Bertha Williams-Food Service Operator

Ms. Ashley Williams-Food Service Operator

INSTRUCTIONAL STAFF

Yellow Hall

Pre-K Team

Summer Johnson, Teacher

Sharon Webster, Teacher Assistant

Christy Rutland, Teacher

Barbara TurnerTeacher Assistant

Grade 1

Angie Bruns, Teacher 

Alexandra Ness,Teacher 

Shonta Crosby, Teacher 

Allison Harper, Teacher 

Libby Murdaugh, Teacher 

Related Arts

Portia Jennings, Computer Lab Teacher

Linda Mintz,  Computer Lab Grade 6

Kindergarten Team

Loretta Glasper, Teacher

Tamekia Franklin, Teacher Assistant

Morgan Huffstetler, Teacher

Mabel Frazier, Teacher Assistant

Paige Kemp, Teacher

Pam Toomer, Teacher Assistant

Heather Pulaski, Teacher

Kintrella Raysor, Teacher Assistant

Lynda Warren, Teacher 

Cheryl Hammond,Teacher Assistant

Student Services

Renee Jeffcoat, Resource Primary Grades

Suzanna Crabb, School Psychologist

Lou Jennings, ISS

Blue Hall

Grade 4

Lee AsheTeacher

Lacey BrownTeacher

Darlene DanielsTeacher

Lauren EtheridgeTeacher

Lee Ann HewittTeacher

Grade 6

Bobbi Bunch, Science Teacher

Arlene Crosby, ELA/SS Teacher

Terry Collins, Math/SS Teacher

Susan Hammond, Math Teacher

Jae Williams, ELA/SS Teacher

Grade 5

Megan BrelandTeacher

Sharon CornforthTeacher

Donna HerndonTeacher

Suzie MorrellTeacher

Connie PorthTeacher

Green Hall

Grade 2

Chandra Bradshaw Teacher

Allison HugginsTeacher

Cindy KilgusTeacher

Heather PalmerTeacher

Mary TempletonTeacher

Student Services

Deanna MerchantResource Upper Grade

Sabrina Lawson, Resource Upper Grades

Paige Craven, Reading RTI

Brian Glover, Math RTI Upper Grades

Todd Summers, Math RTI Lower Grades

Grade 3

Erica GloverTeacher 

Jessica LewisTeacher 

Faron MixonTeacher 

Lisa ThomasTeacher 

Christi WilliamsTeacher 

Red Hall

Related Arts

Carol Smith, Art Teacher

Teresa Alsing,   Art  Teacher  Grade 6

Patty Clements, Music Teacher

Larry Taylor,  Music Teacher Grade 6

Gene Schwarting, PE Teacher

Jeremy Davis, Part-Time PE Teacher

Becky Proctor, Media Specialist

Melissa Darnell, Media Specialist Grade 6

Harriett Coker, Media Center Teacher Assistant

Patsy Whitaker, Media Center Teacher Assistant


Student Services

Stephanie Mitchell,  SC Teacher

Diane Reed,  SC Assistant

Sarah Catherine Williams,  SC Teacher

Mary Ida Padgett,  SC Assistant

Rich Jeffcoat,  SC Teacher

Angela Grimes,  SC Assistant

Lear Smart,  SC Assistant

Shirelle Brooks,  SC Assistant

Jill Taylor, Speech

Jamie Williams,Speech

Jan McCormack,Speech

Carla Jowers, Occupational Therapist

Jennifer Medlin, Physical Therapist

Angela Williams, Project Beyond Teacher 

Jerry Glasper, Student Assistant